iPad ve iPhone’a Resim ve Video Yükleme

Bilgisayardan iPad ve iPhone’a Resim ve Video Aktarımı

Geçtiğimiz ay iPhone’dan Bilgisayara Resim ve Video Aktarımı ile ilgi bir yazı paylaşmıştık. Bu sefer de bu işlemin tam tersi yani bilgisayardan iPhone’a (ve benzer şekilde iPad’e) resim kopyalama ile ilgili bir yazı paylaşalım istedik talep üzerine.
Bilgisayarımızdan (Windows veya Mac) iPhone’a resim atarken müzik dosyalarında olduğu gibi yine iTunes’u kullanıyoruz. Bilgisayarımızdan yüklediğimiz resim dosyaları da, iPhone’daki Fotoğraflar (Album) altında Fotoğraf Arşivi başlığı altında görüntüleniyor. Eğer fotoğrafları ayrı ayrı klasörlere koyarsak, bu klasörler de ayrı birer kategori altında gösteriliyor. Tabii tüm bu klasörlerin tek bir klasör altında toplanması gerekiyor.
1) Aşağıdaki işlemler için bilgisayarımızda istediğimiz bir yerde, istediğimiz isimde bir klasör oluşturabiliyoruz. (Ben bu örnek için “iPhone” isminde bir klasör oluşturdum ve içinde “deneme” ve “Efe” isminde klasörler yarattım. Bu klasörler içine de örnek resimler kopyaladım.)

itunes_picture_upload_05

2) Klasörleri hazır ettikten sonra ilk olarak iPhone’muzu USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz ve iTunes’u açıyoruz. iTunes’ta, sol menüde cihazımıza tıkladıktan sonra da, üst menüde sağ tarafta yer alan “Photos” sekmesine tıklıyoruz.

3) “Photos” ekranında ise öncelikle “Sync photos from” seçeneğini işaretliyerek, fotoğraf yükleme işlemini aktif hale getiriyoruz. Bunun yanındaki listeden de “Choose folder” (Klasörü seç) seçeneğini kullanarak “Resimler” klasörü haricindeki bir klasörü resim yüklemek için kullanabiliyoruz.

Bu örnekte de ilk adımda yarattığımız “iPhone” isimli klasörünü seçiyoruz. (Başta da belirttiğimiz gibi istediğiniz bir konumdaki, istediğiniz bir klasörü kullanabilirsiniz.) Eğer seçtiğimiz klasör içerisinde ayrıca klasörler yoksa ve sadece resimler varsa bu resimler iPhone’da tek bir kategori (Fotoğraf Arşivi) altında gözükür. Eğer bu klasör içinde içi resim bulunan başka klasörler olursa da bunlar iPhone’da farklı kategoriler altında gözükür.

4) İçinde resimler bulunan ana klasörümüzü seçtikten sonra da istersek içindeki klasörden istediklerimiz iPhone’muza yükleyebiliyoruz. Bunun için de “Selected folders” (Seçilmiş klasörler) seçeneğini kullanıyoruz, eğer tüm klasörlerin sync edilmesini istiyorsak da direk “All folders” (Tüm klasörler) seçeneğini kullanabiliyoruz.

Include Videos” seçeneği ile de videolarımızı aktarabiliyoruz.
5) Klasörlerimizi de seçtikten sonra da, sağ alt köşedeki Apply veya Sync seçeneğine tıklayarak resimlerin iPhone’umuza yüklenmesini sağlıyoruz. Senkronizasyon işlemi tamamlandıktan sonra da Fotoğraflar altında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Albümler oluşuyor.

Fotoğraf Arşivi de alt klasörlerdeki de dahil olmak üzere tüm resimleri bir arada gösteriyor. Görüldüğü gibi bilgisayardan iPhone’a resim aktarmak oldukça kolay. Eğer bu konuyla ilgili sormak istedikleriniz olursa lütfen yorum yazmaktan çekinmeyin.

Beğendiyseniz lütfen paylaşın... Çok teşekkürler! :)


FacebookTwitterLinkedIn

İphone iOS 5 | Entries (RSS) | Comments (RSS) | Designed by MB Web Design | XML Coded By Cahayabiru.com | Distributed by Deluxe Templates

 
;